Fakty i mity na temat wybielania zębów

JB stomatologia
  • wybielanie zebow

Zastanawiasz się nad wybieleniem zębów, ale boisz się, że je to zniszczy lub że efekt będzie krótkotrwały? Poniżej przedstawiamy zebrane przez nas fakty i mity dotyczące tego zabiegu!

Wybielanie zębów – MITY

  • Wybielanie osłabia zęby – MIT

Prawidłowo wykonany zabieg w gabinecie stomatologicznym nie wpływa negatywnie na stan szkliwa ani wytrzymałość zębów. Nie wywołuje też skutków ubocznych.

  • Zabieg jest bolesny – MIT

Stomatolog przeprowadzający wybielanie zębów zadba, by przebiegło ono bezboleśnie i nieinwazyjnie. Udzieli nam również zaleceń dotyczących działań, które musimy podjąć przed jego rozpoczęciem.

  • Osoby z nadwrażliwością zębów nie mogą skorzystać z wybielania – MIT

Zastosowanie odpowiedniego sposobu wybielania oraz kuracji odwrażliwiającej sprawia, że zabieg ten może być wykonywany także na zębach wrażliwych. Jest jednak ważne, byśmy ściśle przestrzegali wszystkich zaleceń lekarza.

  • Po zabiegu zęby szybko wracają do dawnego odcienia – MIT

Nie jest prawdą, że wybielanie zębów daje efekt, który utrzyma się zaledwie przez kilka tygodni. Choć jest on do pewnego stopnia uwarunkowany stanem szkliwa, prawidłową dietą i higieną jamy ustnej, śnieżnobiały uśmiech zachowamy nawet przez rok od zabiegu.

Wybielanie zębów – FAKTY

  • Tylko zdrowe lub wyleczone zęby można wybielić – FAKT

Lekarz nie dopuści nas do zabiegu, jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek ubytki w zębach czy próchnicę. Przeciwwskazanie stanowią również stany zapalne i ranki w tkance miękkiej. Środek wybielający ma silne wrażliwości drażniące. Gdybyśmy poddali się zabiegowi bez wcześniejszego wyleczenia zębów, mógłby on przedostać się do ubytków i wywołać silne dolegliwości bólowe. Co więcej, w skrajnych przypadkach chory ząb może zostać trwale uszkodzony – do tego stopnia, że konieczne okaże się jego usunięcie.

  • Dyskwalifikuje nas bruksizm – FAKT

Niekontrolowane zgrzytanie zębami przyczynia się do starcia szkliwa. Wybielając zęby o naruszonej warstwie ochronnej, narażamy się na ból oraz ich trwałe uszkodzenie. Pamiętajmy przy tym, że możemy nie być świadomi, iż cierpimy na bruksizm – w niektórych przypadkach objawia się on wyłącznie podczas snu. Dlatego przed zabiegiem koniecznie zbadajmy stan szkliwa i w razie potrzeby skorzystajmy z usługi remineralizacji. Podejmijmy też leczenie tego szkodliwego nawyku.

  • Po zabiegu trzeba przejść na tymczasową dietę – FAKT

Jeżeli chcemy, by efekt białych zębów utrzymał się jak najdłużej, przez kilka dni po zabiegu unikajmy potraw silnie barwiących – takich jak buraczki, czerwone sosy, a także napoje w rodzaju kawy czy herbaty. Warto w tym czasie przejść na tzw. białą dietę, która obejmuje m.in. takie produkty jak nabiał, białe warzywa i owoce oraz cytrusy. Nie tylko nie zniszczą one efektu zabiegu, ale też wspomogą jego działanie.

  • Wybielanie zębów może stać się nałogiem – FAKT

Zabiegi wybielające mogą uzależnić – schorzenie to nazywane jest bleachoreksją. Polega ono na tym, że nasze zęby wydają nam się nie dość białe – nawet po kolejnych zabiegach – w związku z czym zaczynamy wybielać je zbyt często, uzyskując nienaturalny i odstręczający efekt. Schorzenie to ma jednak podłoże psychiczne i nie jest zależne od samego zabiegu.