Chirurgia stomatologiczna w Szczecinie
W zakres oferty naszego gabinetu dentystycznego w Szczecinie wchodzi chirurgia stomatologiczna. Zajmujemy się przypadkami, w których zachodzi konieczność interwencji operacyjnej. Zabiegi z tej dziedziny dotyczą najczęściej ekstrakcji zębów, jednak nie wyłącznie. W zakres usuwanej części uzębienia wliczają się zarówno zęby zaatakowane przez próchnicę, jak i tzw. zęby zatrzymane. Są to w pełni wykształcone zęby, które zamiast znaleźć się w łuku zębowym, wciąż tkwią w kości, nierzadko przyczyniając się do powstawania wad zgryzu.
Zabiegi zapobiegające ekstrakcji zębów
Interwencja chirurga stomatologa nie musi kończyć się usunięciem zęba. Współczesna chirurgia stomatologiczna wypracowała wiele metod, które pozwalają uchronić zęby przed ekstrakcją nawet w zaawansowanym stadium próchnicy. Zależnie od skali zniszczeń wywołanych przez chorobę oraz szans na powodzenie zabiegu, wykonujemy:
- hemisekcję (usunięcie części zęba),
- resekcję (obcięcie wierzchołka korzenia),
- radektomię (obcięcie jednego korzenia).
Metodę leczenia oraz sposoby walki z chorobami jamy ustnej ustalamy indywidualnie z każdym Pacjentem. Zdajemy sobie sprawę, że plan leczenia może być skuteczny tylko wówczas, gdy dostosujemy go do potrzeb oraz stanu uzębienia danej osoby.
Kiedy potrzebna jest pomoc chirurga stomatologa i jak przebiega wizyta?
Do chirurga stomatologa Pacjenci z reguły kierowani są przez dentystę. Skierowanie na konsultację ze specjalistą w zakresie operacyjnego leczenia zębów następuje zazwyczaj wówczas, kiedy standardowe metody z obszaru endodoncji lub pozostałej stomatologii zachowawczej nie rokują szansy powodzenia. Innym wskazaniem do odwiedzenia chirurga są różnego rodzaju urazy uzębienia o charakterze mechanicznym takie, jak wybicia, pęknięcia czy złamania.
Należy podkreślić, że wizyta u chirurga stomatologa wcale nie musi się wiązać z bólem czy dyskomfortem. Zabiegi wykonywane są bowiem w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są bezbolesne. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją oraz szczegółową diagnostyką, aby móc dobrać odpowiednie rozwiązania dla danego przypadku. Leczenie operacyjne bywa czasami jedyną drogą uporania się z problemami w jamie ustnej. Jednak nowoczesne technologie wykorzystywane dziś w chirurgii stomatologicznej połączone ze znieczuleniem pozwalają ograniczyć dyskomfort związany z zabiegiem do minimum. Co więcej, takie zabiegi cechują się wysoką skutecznością oraz długo utrzymującymi się efektami.
Warto zaznaczyć, że choć leczenie chirurgiczne zębów wydaje się trudne i skomplikowane, nie jest to regułą. Często wykonujemy również drobne, mało inwazyjne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej mające na celu poprawę funkcjonowania uzębienia i jamy ustnej.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub chcieliby się zapisać na pierwszą wizytę do naszego gabinetu, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i z przyjemnością udzielimy wszelkich, dodatkowych informacji.
Ekstrakcja zęba
Współczesne metody leczenia chirurgicznego sprawiają, że ekstrakcja zęba przeprowadzana jest tylko w ostatecznych przypadkach. Stomatologiczny zabieg chirurgiczny polegający na całkowitym usunięciu zęba jest koniecznością najczęściej w przypadku ósemek, których usytuowanie, kierunek wyrzynania czy zatrzymanie może prowadzić do powikłań w postaci próchnicy, zbytniego stłoczenia sąsiednich zębów w łuku lub wady zgryzu. Zanim jednak dojdzie do podjęcia decyzji o ekstrakcji zęba, chirurg stomatolog przeprowadza wywiad mający na celu sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta, wykonywane jest zdjęcie RTG.
Skomplikowane zabiegi mogą wymagać wykonania dodatkowych badań ogólnych, między innymi morfologii krwi. Rozumiemy lęk przed zabiegiem, bólem i okresem rekonwalescencji, dlatego łączymy wybór optymalnego sposobu leczenia oraz dbałość o komfort psychiczny pacjentów. Dentysta chirurg dokładnie tłumaczy plan leczenia oraz możliwe następstwa. Nowoczesne metody znieczulenia sprawiają, że podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu, a specjalistyczny sprzęt i diagnostyka RTG pozwalają wykonać ekstrakcję zęba z ograniczeniem ingerencji do minimum, co znacząco wpływa na sam czas zabiegu, jak i skrócenie okresu rekonwalescencji i redukcję dyskomfortu towarzyszącego podczas leczenia rany.
Chirurgiczne usuwanie ósemek
Chirurgiczne usuwanie ósemek to jeden z najczęstszych zabiegów w opisywanej dziedzinie usług stomatologicznych. Wskazaniem do usunięcia potocznie nazywanych zębami mądrości ósemek jest przewlekły stan zapalny dziąsła i innych tkanek miękkich, co też powoduje u człowieka uporczywy ból i dyskomfort. Zdarza się również, że lekarz stomatolog zaleca prewencyjne usunięcie ósemek, np. w sytuacji, gdy ząb mądrości wyrzyna się w nieprawidłowym kierunku. Ponadto zęby te zwykle usuwa się przed wprowadzeniem leczenia ortodontycznego lub protetycznego, gdyż ich zachowanie może powodować powikłania lub brak oczekiwanych efektów tego leczenia. Bardzo często też nietypowe warunki anatomiczne takie jak niepełne wyrznięcie lub całkowite zatrzymanie zęba w kości powodują konieczność interwencji chirurgicznej. W takich sytuacjach chirurg stomatolog, aby mieć dostęp do ósemki nacina i odwarstwia płat śluzówkowo-okostnowy, co z kolei już po ekstrakcji zęba wymaga założenia szwów.
Wbrew rozpowszechnionemu mitowi chirurgiczna ekstrakcja ósemek nie jest zabiegiem, którego należy się bać z powodu niemożliwego do zniesienia bólu. Jak każda inna interwencja chirurgiczna nie jest on może przyjemny, natomiast jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, które skutecznie zapobiega negatywnym odczuciom Pacjentów.