Chirurgia stomatologiczna w Szczecinie

JB stomatologia

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się przypadkami, w których zachodzi konieczność operacyjnej interwencji. Zabiegi z zakresu tej dziedziny  dotyczą najczęściej kwestii związanych z ekstrakcją zębów. Usuwa się jednak nie tylko uzębienie zaatakowane przez próchnicę, ale także tzw. zębów zatrzymanych. Są to w pełni wykształcone zęby, które zamiast znaleźć się w łuku zębowym, tkwią wciąż w kości, przyczyniając się nierzadko do powstawania wad zgryzu.

Zabiegi zapobiegające ekstrakcji zębów

Chirurgia stomatologiczna wypracowała wiele metod, które pozwalają uchronić zęby nawet w zaawansowanym stadium próchnicy przed ekstrakcją. Zależnie od skali zniszczeń wywołanych przez chorobę oraz szans na powodzenie zabiegu, można wykonać:

• hemisekcję (usunięcie części zęba),
• resekcję (obcięcie wierzchołka korzenia),
• radektomię (obcięcie jednego korzenia).

Kiedy potrzebna jest pomoc chirurga stomatologa?

Chirurg stomatolog przyjmuje najczęściej pacjentów, którzy zgłaszają się do niego z rekomendacji dentysty. Skierowanie na konsultacje ze specjalistą w zakresie operacyjnego leczenia zębów następuje zazwyczaj wówczas, kiedy standardowe metody z obszaru endodoncji nie rokują szansy powodzenia. Innym wskazaniem do odwiedzenia chirurga są różnego rodzaju urazy uzębienia o charakterze mechanicznym, czyli wszelkiego rodzaju wybicia i złamania.

Jak wygląda wizyta u chirurga stomatologa?

Należy podkreślić, że wizyta u chirurga stomatologa wcale nie musi się wiązać z bólem czy dyskomfortem. Zabiegi wykonywane są bowiem w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są bezbolesne. Poprzedzają je konsultacje i dokładna diagnostyka, co pozwala dobrać odpowiednie rozwiązanie dla danego przypadku. Leczenie operacyjne bywa czasami jedyną drogą uporania się z problemami w jamie ustnej, jednak nowoczesne technologie wykorzystywane dziś w chirurgii stomatologicznej połączone ze znieczuleniem pozwalają ograniczyć dyskomfort związany z zabiegiem do minimum.

Warto zaznaczyć, że choć leczenie chirurgiczne zębów wydawać się może trudne i skomplikowane, to jednak nie zawsze takie jest – chirurgia stomatologiczna obejmuje również drobne, mało inwazyjne zabiegi poprawiające funkcjonowanie uzębienia i jamy ustnej.