Diagnostyka rentgenowska

JB stomatologia

Diagnostyka rentgenowska w Szczecinie

Podczas prowadzenia leczenia wykonujemy prześwietlenia zębów, aby dokładniej poznać problem w jamie ustnej i móc zaproponować najmniej inwazyjne rozwiązanie. Zdjęcia RTG pomagają wykryć próchnicę i choroby przyzębia, pokazują zatrzymane ósemki i układ korzeni, który jest niezwykle ważny w przypadku leczenia kanałowego. W naszych gabinetach znajdują się nieinwazyjne aparaty rentgenowskie do zdjęć punktowych oraz obejmujące całą szczękę. W celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki pracownia radiologiczna w naszej Klinice wyposażona jest w nowoczesny aparat do wykonywania zdjęć pantomograficznych (2D). Urządzenie jest najnowszej generacji, dzięki czemu emisja promieniowania została zminimalizowana. Do badania aparatem rentgenowskim nie trzeba się przygotowywać. Bezpośrednio przed badaniem z okolic głowy należy usunąć wszystkie metalowe przedmioty (np. biżuterię, ruchomą protezę lub spinki do włosów). W czasie prześwietlenia (trwającego 10-20 sekund) nie należy się poruszać.

Wskazania do przeprowadzenia badania RTG

Choć badania aparatem rentgenowskim wykonuje się głównie przy leczeniu istniejących ubytków, wskazaniem do wykonania RTG mogą być również:
• planowane podjęcie leczenia ortodontycznego,
• rozpoczęcie leczenia kanałowego,
• diagnostyka protetyczna lub implantologiczna przed zabiegiem wszczepienia implantów zębów,
• przebyty uraz w okolicy szczękowej.
Zdjęcie rentgenowskie warto także przeprowadzić w sytuacji powtarzających się bólów głowy lub przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie głowy.