Endodoncja

JB stomatologia

Endodoncja w Szczecinie

Endodoncja czyli leczenie kanałowe umożliwia precyzyjne opracowanie i wypełnienie kanałów korzeniowych, które stanowią doskonałą podstawę do dalszej rekonstrukcji zęba. Podjęcie leczenia kanałowego często pozwala uniknąć usunięcia zęba. W każdym wypadku dokładamy wszelkich starań, aby uratować naturalne zęby naszych Pacjentów. Ich odbudowa jest bowiem zazwyczaj tańsza oraz zdecydowanie mniej inwazyjna niż ekstrakcja i wszczepienie implantu.

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej i stanowi jedną z naszych podstawowych usług. Leczenie kanałowe jest niezbędne w przypadku powstania zapalenia miazgi zęba, które występuje z reguły przez duże nagromadzenie próchnicy.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Celem endodoncji jest wypełnienie ubytku zęba lub jego całkowita odbudowa, nawet w przypadku uszkodzenia tkanek przez próchnicę. Na fundamencie, jakim jest prawidłowo wypełniony kanał, stomatolog może odbudować koronę zęba. Warto pamiętać, że leczenie kanałowe to szansa oraz ratunek dla zębów, które kiedyś musiałyby zostać usunięte.

Etapy leczenia kanałowego:

  • dokładne oczyszczanie kanałów zębowych z miazgi zęba, która uległa zapaleniu,
  • odkażanie kanałów,
  • poszerzanie kanałów i przygotowanie ich do wypełnienia,
  • wypełnianie kanałów korzeniowych specjalną substancją.

Zabiegi z zakresu endodoncji stanowią skuteczną metodę do walki z zaawansowaną próchnicą, martwicą czy zgorzelą miazgi. Martwe tkanki zostają usunięte z zęba, a kanał jest dokładnie czyszczony oraz szczelnie wypełniany. Leczenie kanałowe przeprowadzamy pod znieczuleniem miejscowym, co znacząco zmniejsza odczucia bólowe i podnosi komfort Pacjenta.

Dodatkowe informacje

Endodoncja jest niezwykle skomplikowaną i trudną dziedziną stomatologii. Wymaga od lekarza wykonującego zabieg nie tylko wysokich kwalifikacji i doświadczenia, ale również zaawansowanych technologicznie narzędzi. W tym celu z ogromną pomocą przychodzi mikroskop stomatologiczny, który pozwala na wykonywanie niezwykle precyzyjnych zabiegów w obrębie czyszczenia oraz lokalizowania maleńkich korzeni.

Szybki rozwój metod leczenia, a także techniki stomatologicznej pozwala na wyleczenie zęba kanałowo nawet podczas jednej wizyty w gabinecie. Endodoncja polega na dokładnej diagnostyce oraz szczegółowym wywiadzie z Pacjentem. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do podjęcia takiego leczenia.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące leczenia kanałowego lub wykorzystywanych przez nas metod, zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy wszelkich, niezbędnych informacji i umówimy Państwa na pierwszą wizytę.